Założenia autorskiego programu terapii McCONNELL
Czym jest program terapii według McConnell? Jakie są jego główne założenia? Czy jest możliwa implementacja koncepcji McConnell w pracy z pacjentami przez polskich fizjoterapeutów? Na te i inne pytania odpowiada niniejszy artykuł.
Koncepcja McConnell narodziła się w latach 80. XX w. – dotyczyła wówczas stawu rzepkowo-udowego. Obecnie znana jest na całym świecie z innowacyjnego podejścia terapeutycznego do problemów bólowych obejmujących aparat ruchu człowieka. Metoda daje platformę porozumienia pomiędzy pacjentem, lekarzem i fizjoterapeuta.
Autorzy: dr Michał Hadała, mgr Katarzyna Cwynar, mgr Krzysztof Kozioł, mgr Jakub Chudy
Założenia autorskiego programu terapii McCONNELL

5.22 MB
161 pobrań
Koncepcja McConnell w leczeniu bólu stawu kolanowego
Ból rzepkowo-udowy, zwany również „przednim bólem kolana”, jest powszechnie spotykaną dolegliwością
w społeczeństwie jak i u sportowców. Dotyczy to 25% populacji, z czego 36% osób młodych pomiędzy 15-20 rokiem życia i częściej występuje u kobiet.
Koncepcja McConnell na przykładzie leczenia zespołu bólowego w stawie rzepkowo-udowym. Studium przypadku
Terminologia schorzeń stawu rzepkowo-udowego w literaturze fachowej nie jest do końca jednolita. Obecnie w polskim piśmiennictwie wyróżnia się takie schorzenia stawu rzepkowo-udowego jak nawykowe podwichnięcie rzepki, zespół rzepkowo-udowy, zwany również zespołem nadmiernego bocznego przyparcia rzepki, oraz nawrotowe zwichnięcie rzepki. Tym, co łączy wyżej wymienione schorzenia, jest zaburzenie zborności w stawie rzepkowo-udowym (tzw. toru ruchu rzepki), określane jako patellofemoral malalignment. Zobacz proces, leczenie w stawie rzepkowo-udowym.
Autorzy: dr Michał Hadała, mgr Katarzyna Cwynar, Jenny McConnell
Koncepcja McConnell na przykładzie leczenia zespołu bólowego w stawie rzepkowo-udowym. Studium przypadku

1.6 MB
565 pobrań