Artykuły

Założenia autorskiego programu terapii McCONNELL

Czym jest program terapii według McConnell? Jakie są jego główne założenia? Czy jest możliwa implementacja koncepcji McConnell w pracy z pacjentami przez polskich fizjoterapeutów? Na te i inne pytania odpowiada niniejszy artykuł.

Koncepcja McConnell narodziła się w latach 80. XX w. – dotyczyła wówczas stawu rzepkowo-udowego. Obecnie znana jest na całym świecie z innowacyjnego podejścia terapeutycznego do problemów bólowych obejmujących aparat ruchu człowieka. Metoda daje platformę porozumienia pomiędzy pacjentem, lekarzem i fizjoterapeuta.

Autorzy: dr Michał Hadała, mgr Katarzyna Cwynar, mgr Krzysztof Kozioł, mgr Jakub Chudy

Założenia autorskiego programu terapii McCONNELL

Icon
5.22 MB
111 pobrań

Koncepcja McConnell w leczeniu bólu stawu kolanowego

Ból rzepkowo-udowy, zwany również „przednim bólem kolana”, jest powszechnie spotykaną dolegliwością
w społeczeństwie jak i u sportowców. Dotyczy to 25% populacji, z czego 36% osób młodych pomiędzy 15-20 rokiem życia i częściej występuje u kobiet.


Koncepcja McConnell na przykładzie leczenia zespołu bólowego w stawie rzepkowo-udowym. Studium przypadku

Terminologia schorzeń stawu rzepkowo-udowego w literaturze fachowej nie jest do końca jednolita. Obecnie w polskim piśmiennictwie wyróżnia się takie schorzenia stawu rzepkowo-udowego jak nawykowe podwichnięcie rzepki, zespół rzepkowo-udowy, zwany również zespołem nadmiernego bocznego przyparcia rzepki, oraz nawrotowe zwichnięcie rzepki. Tym, co łączy wyżej wymienione schorzenia, jest zaburzenie zborności w stawie rzepkowo-udowym (tzw. toru ruchu rzepki), określane jako patellofemoral malalignment. Zobacz proces, leczenie w stawie rzepkowo-udowym.

Autorzy: dr Michał Hadała, mgr Katarzyna Cwynar, Jenny McConnell

Koncepcja McConnell na przykładzie leczenia zespołu bólowego w stawie rzepkowo-udowym. Studium przypadku

Icon
1.6 MB
517 pobrań

Najbliższe szkolenia dla fizjoterapeutów i lekarzy